varlığın mertebeleri René Guénon

ISBN:

Published:

Paperback

85 pages


Description

varlığın mertebeleri  by  René Guénon

varlığın mertebeleri by René Guénon
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, RTF | 85 pages | ISBN: | 10.51 Mb

İnsanın alemi sonsuz alemler içinde sadece biridir. Bu alem diğer alemlerden ne üstün ne de aşağıdır. Bizim onunla bu denli ilgilenmemiz, insan olarak onun içinde bulunmazından ileri gelmektedir. Yukarı ve aşağı alemlerden söz edince, yaşadığımızMoreİnsanın alemi sonsuz alemler içinde sadece biridir.

Bu alem diğer alemlerden ne üstün ne de aşağıdır. Bizim onunla bu denli ilgilenmemiz, insan olarak onun içinde bulunmazından ileri gelmektedir. Yukarı ve aşağı alemlerden söz edince, yaşadığımız dünya bir kıyas çlçüsü olur. Diğer özünü ne kişisel bakış açımızdan kavrayabiliriz ne de dilimizle tarif edebiliriz. Simgeler dilden daha kapsamlıdır- bütün nakledilen öğretiler onlardan yararlanır. Simge de biçimsel kalır ve hiçbir forma boyun eğmeyeni dolaysız ifade edemez. O metafiziksel bakışla her türlğ formun üstünde olan özüdür.Gelenekselci ekolün kurucusu kabul edilen büyük müslüman düşünür ve bilge Rene Guenonun (Abdülvahid Yahya) Varlığın Mertebeleri isimli bu küçük fakat son derece önemli olan eseri, esas itibariyle, Şeyhül Ekber İbn Arabinin meratib-i vücud hikmetlerinden beslenmiştir.

Guenon, diğer eserlerinde olduğu gibi, sarf metafiziği konu edinen bu çok önemli telifinde de oldukça sistematik bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Varlığın ontolojik düzeylerinin daire olgusuyla açıklandığı, zuhur ve tecelli kavramlarının derinliklerine sızdığı bu eser, hacim olarak küçük olmakla birlikte, mana bakımından çok zengin ve kapsamlıdır.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "varlığın mertebeleri":


art-leather.eu

©2012-2015 | DMCA | Contact us